Corax ERP – Księgowanie dokumentów czyli, corax. Operacja księgowania realizowana jest w tabeli Dekretacja dokumentów w opcji Operacje. Księgowanie: nadaje dokumentowi unikalny, kolejny numer w dzienniku; wpisuje datę zaksięgowania; blokuje możliwość edycji dekretów dokumentu; nadaje dokumentowi status K. Księgowanie dokumentów jest procesem nieodwracalnym. Pamiętać należy o tym, że większość zestawień księgowych potrafi korzystać z zapisów dokumentów roboczych czyli zadekretowanych, a nie zaksięgowanych. Umożliwia to przeprowadzenie symulacji danych przed ostatecznym zaksięgowaniem dokumentów.
Corax
Istnieje kilka sposobów wprowadzenia startowych informacji o obrotach kont. Wybór powinien być uzależniony np. od momentu roku obrachunkowego w jakim przeprowadzane jest wdrożenia jak również od ilości kontrahentów z którymi firma prowadzi rozrachunki. Jeden ze sposobów polega na wprowadzenie dokumentem PK do okresu 00 bilansu otwarcia z początku roku, a następnymi PK do poszczególnych miesięcy sumarycznych obrotów wszystkich kont. Otrzymujemy w ten sposób pełną informację o tym co się działo (sumarycznie) na kontach we wszystkich miesiącach przed wdrożeniem systemu. Pozwala to np. wykonać sprawozdania księgowe za cały rok czy za poszczególne miesiące.

Corax ERP – przeksięgowanie kosztów czyli, corax.
Odpowiedzialny za dostarczenie wsparcia w obszarze zarządzania gospodarką materiałową, dystrybucją, zamówieniami własnymi i obcymi, sprzedażą towarów i usług, zakupami, promocjami a także kartotekami kontrahentów, artykułów, pracowników i innych podmiotów. Umożliwia obniżenie kosztów zaopatrzenia i współpracy z dostawcami a także podniesienie efektywności gospodarki zapasami. Poprzez automatyzację wielu czynności wykonywanych przez dział sprzedaży w znaczny sposób wpływa również na obniżenie kosztów w tym dziale, pozwalając skupić się na aktywnych działaniach pro-sprzedażowych. Zawiera wiele sparametryzowanych i gotowych do użycia analiz związanych m.in. ze sprzedażą produktów, ich rentownością oraz analiz dotyczących klientów i dokonywanych przez nich zakupów. Dzięki uzyskanym z systemu statystkom menadżerowie otrzymują wiedzę ułatwiającą im podejmowanie trafnych decyzji związanych z dalszym rozwojem przedsiębiorstwa, jego produktami oraz wielu innych mających wpływ na dalsze, lepsze prosperowanie firmy. Program pozwala prowadzić efektywną gospodarkę środkami finansowymi udostępniając mechanizmy kontroli stanu rozrachunków z klientami i dostawcami. Firma dysponuje aktualnymi informacjami na temat przewidywanych terminów spływu należności oraz koniecznych płatnościach. Wspomaga to decyzje w zakresie zarządzania budżetem firmy i planowania działań inwestycyjnych. System posiada generator rejestrów VAT oraz deklaracji VAT-7 i VAT7K ułatwiający comiesięczne lub kwartalne rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Corax.

Opcja Konfiguracja przeksięgowania kosztów pozwala na zdefiniowanie kont niezbędnych do wykorzystania w systemie mechanizmu automatycznego przeksięgowania kosztów. Jeżeli chcemy zastosować mechanizm przeksięgowania kosztów, znacznik musi zostać zaznaczony. Spowoduje to wypełnienie pozostałych elementów formularza wartościami domyślnymi. Przy księgowaniu na Jedna cyfra oznaczająca zespól kont kosztów według rodzajów, najczęściej 4. dodaj dekret na Konto rozliczeniowe, najczęściej 490. i pytaj o zespół Jedna cyfra oznaczająca zespół kont kosztów według typów działalności, najczęściej 5. Mechanizm automatycznego przeksięgowania kosztów ma zastosowanie dla automatycznego dekretowania dokumentów FZ, PZ, KP, KW, BP, BW i RO.

Corax ERP – dekretowanie dokumentów czyli, corax.
Istnieje kilka sposobów wprowadzenia startowych informacji o obrotach kont. Wybór powinien być uzależniony np. od momentu roku obrachunkowego w jakim przeprowadzane jest wdrożenia jak również od ilości kontrahentów z którymi firma prowadzi rozrachunki. Jeden ze sposobów polega na wprowadzenie dokumentem PK do okresu 00 bilansu otwarcia z początku roku, a następnymi PK do poszczególnych miesięcy sumarycznych obrotów wszystkich kont. Otrzymujemy w ten sposób pełną informację o tym co się działo (sumarycznie) na kontach we wszystkich miesiącach przed wdrożeniem systemu. Pozwala to np. wykonać sprawozdania księgowe za cały rok czy za poszczególne miesiące.
Corax.

Operacje dekretacji dokumentów księgowych (dowodów księgowych) wykonuje się w opcji Księgowanie dokumentów. Tabela ta zawiera wszystkie dokumenty przeniesione do KH z innych modułów (opcja Funkcje administracyjne -> Przenoszenie dokumentów do KH) oraz Polecenia księgowania (PK), zarówno już zaksięgowane jak i nie zaksięgowane. Operację dekretacji można wykonać na trzy sposoby: automatycznie, półautomatycznie, ręcznie. Polecany i najczęściej wykorzystywany jest sposób automatyczny. Zadekretowane dokumenty otrzymują status D i są traktowane jako dokumenty robocze (modyfikowalne). Można jednak na ich podstawie wykonywać wszelkie zestawienia, łącznie ze sprawozdaniami i deklaracjami. Umożliwia to przeprowadzenie symulacji danych przed ostatecznym zaksięgowaniem dokumentów.

Corax ERP – zastosowanie modułu produkcji czyli, corax.
Oferowany przez spółkę SoftwareStudio Humansoft CORAX, to nowoczesny program kompleksowo wspomagający zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem. Program ERP Corax składa się z modułów: Pakiet Podstawowy; Zarządzanie Kontaktami; System Lojalnościowy; Księga Handlowa; Kadry i Płace HR; Środki Trwałe; Produkcja; Serwis i Usługi; Książka Przychodów i Rozchodów; OrangeSquid – środowisko rozszerzeń.
Corax.

Moduł Produkcja systemu Corax ERP wspomaga zarówno firmy, których proces produkcyjny sprowadza się do prostej kompletacji, jak również te, w których ten proces jest bardziej skomplikowany. Program wspomaga część materiałową procesu produkcyjnego, nie wspomaga natomiast technologicznego przygotowania produkcji. Potrafi automatycznie wygenerować dokumenty rozchodu surowców z magazynu, przychodu wyrobów gotowych, jak również podpowiedzieć, ile surowców zostało wydanych z magazynu w związku z danym zleceniem produkcyjnym. Rozpoczynając pracę należy przygotować program Corax ERP: zdefiniować potrzebne magazyny; zdefiniować potrzebne dokumenty; zdefiniować zlecenia produkcyjne i demontażowe; zdefiniować nowe surowce/materiały oraz odpady lub zmienić rodzaj istniejących już artykułów z towaru na surowiec/materiał lub odpad; zdefiniować wyroby.

Corax ERP- Wprowadzenie środków trwałych do ewidencji czyli, corax.
Podczas wprowadzania nowego środka trwałego zakładka ta jest nieaktywna. Natomiast w czasie modyfikacji/przeglądania danych środka trwałego możemy tu obejrzeć przebieg amortyzacji bilansowej i podatkowej danego środka trwałego w poszczególnych okresach obliczeniowych. Możliwy jest także z tego miejsca wydruk tabeli amortyzacji bilansowej i podatkowej za wybrany rok dla danego środka trwałego.
Corax.

Kartoteka środków trwałych to podstawowa kartoteka programu. Powinny się w niej znaleźć wszystkie środki trwałe wprowadzone do ewidencji firmy. Stanowi ona główne źródło informacji na temat majątku trwałego danej jednostki gospodarczej. Zbiór ten dzieli się na : środki trwale; wartości niematerialne i prawne; inwestycje w obcych środkach trwałych; pozostałe środki trwałe (wyposażenie).

Corax ERP – Naliczanie miesięczne amortyzacji czyli, corax.
Moduł programu Corax, wspomaga firmę w obszarze kontaktów z klientami, umożliwiając gromadzenie danych związanych z kontrahentami oraz późniejsze ich przetwarzanie. Uzyskane z systemu informacje na temat historii kontaktów z klientami, dają przedsiębiorstwu rzetelne podstawy do prowadzenia rzeczowych rozmów handlowych, zwiększających efektywność pracy działów odpowiedzialnych w firmie za sprzedaż i marketing. Szybka i kompetentna obsługa wpływa z kolei na wzrost zadowolenia Państwa klientów i zachęca do dalszej współpracy.
Corax.

Formularz ten służy do comiesięcznego naliczania amortyzacji dla wszystkich środków trwałych. W programie naliczanie amortyzacji bilansowej i podatkowej odbywa się jednocześnie, według metody wybranej przez użytkownika w trakcie wprowadzania środka trwałego do ewidencji. Obliczenia można wykonywać jedynie dla prawidłowo wybranego okresu obrachunkowego. Musi nim być miesiąc następny po miesiącu ostatnio naliczonej amortyzacji. Informacja o ostatniej amortyzacji jest zawsze widoczna po prawej stronie formularza. Program nie pozwoli na naliczenie amortyzacji ani dla miesiąca wcześniejszego, ani dla miesiąca późniejszego niż wymagany. Gdy funkcja obliczająca amortyzację zakończy działanie w oknie tabeli zostaną pokazane efekty obliczeń za wybrany okres obrachunkowy. Wówczas można obejrzeć dla wskazanego środka trwałego tabelę amortyzacji za cały ostatni rok obrachunkowy. Jak widać, tabela ta zawiera dane dotyczące amortyzacji podatkowej i bilansowej za każdy miesiąc roku. Są to wartości wynikłe z obliczeń amortyzacji w kolejnych miesiącach roku obrachunkowego. Po lewej stronie tabeli znacznik przy numerze miesiąca mówi nam o tym, czy naliczano amortyzację za ten miesiąc.

Corax ERP – Księgowanie dokumentów czyli, corax.