W części kadrowej systemu przechowywana jest pełna informacja o danych personalnych zatrudnianych pracowników i zleceniobiorców, o ich rodzinach, o zatrudnieniu (etat, umowy zlecenia, inne), o czasie pracy i nieobecnościach. Odnotowane zmiany w gromadzonych danych automatycznie tworzą historię zatrudnienia pracownika.
Ze względu na aktualny charakter zatrudnienia informacja o zatrudnionych osobach wyświetlana jest na listach:
- Pracownicy
- Zleceniobiorcy
- Niezatrudnieni
- Wszyscy
- Właściciele
- Umowy
- Akordy
- Dodatki i potrącenia
- Czas pracy
- Grafiki
- Nieobecności
- Planowane nieobecności
- Wnioski urlopowe
- Wejścia i wyjścia RCP
Wybrana osoba jednocześnie może być wyświetlana na więcej niż jednej liście (na przykład pracownik będący zleceniobiorcą będzie na liście zleceniobiorcy, wszyscy oraz niezatrudnieni).
Na listę osób wszystkich pracownik przenoszony jest automatycznie po rozwiązaniu stosunku pracy.
Wszystkie listy mają charakter dynamiczny. Przywrócenie umowy o pracę spowoduje, że pracownik automatycznie (bez dodatkowej ingerencji użytkownika) zostanie przeniesiony z listy niezatrudnionych na listę pracowników.
W dostępnych formularzach zapisywane są podstawowe dane kadrowe. Część z nich służy bezpośredniej identyfikacji pracownika, część jest niezbędna dla poprawnego wypełnienia deklaracji dla ZUS lub urzędów skarbowych.
Jeżeli żadne dane o pracowniku nie zostały jeszcze wprowadzone do systemu to prace rozpoczynamy poleceniem Nowy (Pracownik) – z poziomu listy Pracownicy lub Wszyscy.
Jeżeli część danych o zatrudnianej osobie została już do programu wprowadzona, to pracownika wybieramy z listy.
Po zaakceptowaniu wyboru (na przykład klawiszem Enter) na ekranie wyświetlony zostanie główny formularz danych personalnych pracownika. Ze względu na dużą liczbę danych opisujących pracownika zamiast zakładek głównego formularza po lewej stronie wyświetlane jest drzewo zakładek.
pracownik dane identyfikacyjne |
pracownik dane podatkowe |
pracownik dane ubezpieczeniowe |