enova Handel Zmiany w wersji: 8.0.4311 z dnia 2011-10-25
Nowa funkcjonalność
- Dodano mechanizm kopiowania wzoru numeracji z jednej definicji na inne. Na definicji dokumentu w menu Czynności dodane zostało polecenie „Kopiuj numerację na definicje…”, po jego uruchomieniu pojawi się okno dialogowe z możliwością wskazania definicji, na które ma się skopiować wzorzec numeracji aktualnie wybranej definicji dokumentu. Po zakończeniu działania pojawi się potwierdzenie wykonania operacji. Uwaga! Mechanizm nie kopiuje ewentualnego drugiego symbolu numeracji.
- Poprawiono numerację korekt, w przypadku gdy numeracja dokumentu korygowanego zależna jest od drugiego symbolu. Od teraz numeracja korekt będzie zależna od drugiego symbolu na dokumencie korygowanym.
- W definicji relacji pomiędzy dokumentami zostały dodane parametry decydujące o tym, czy podczas tworzenia dokumentu wynikowego mają być przenoszone cechy z dokumentu źródłowego. Jeden parametr dotyczy cech nagłówka dokumentu, drugi – cech pozycji.
- W karcie kontrahenta/urzędu/banku dodano listę adresów WWW, na wzór karty towaru. Dotychczasowy adres WWW kontrahenta został w drodze konwersji przeniesiony na nową listę jako domyślny.
- Wprowadzono kontrolę praw do rodzajów cen sprzedaży.
- Umożliwiono generowanie ZD z ZO na składniki produktów występujących na ZO według reguły: Jeśli w pozycji ZO wystąpi produkt, dla którego określono składniki kompletu, to w ZD zamiast pozycji z produktem będą pozycje ze składnikami, w ilościach wynikających z definicji składników kompletu. Taki sposób działania będzie dostępny po ustawieniu odpowiedniego parametru w relacji dokumentów ZO-ZD (w relacji kopiowania dokumentów).
- Umożliwiono ustalanie terminu płatności na dokumencie w oparciu o wybraną datę (wystawienia lub operacji). W tym celu wprowadzono parametr definicji dokumentu „Termin płatności od”. Dotychczas termin płatności był zawsze ustalany względem daty wystawienia, czyli np. data wystawienia + 7 dni. Obecnie może to być np. data sprzedaży + 7 dni.
- Dla każdego okna, w którym wyświetlany jest obiekt, do którego można dołączać załączniki, można włączyć wyświetlanie dodatkowej zakładki Obrazy, według zasad stosowanych dla zakładki Cechy. Na nowej zakładce wyświetlany jest obraz, jeśli jest dołączony jako załącznik. Z poziomu tej zakładki można przeglądać obrazy kolejno, jeśli dołączono ich wiele oraz je usuwać. Obrazy są dołączane standardowo jako załączniki przy pomocy Asystenta zapisu. Na liście załączników dostępne jest ustalanie ich kolejności. Domyślnie na nowej zakładce wyświetlany jest obraz o najniższym Lp.
- Wprowadzono dodatkowe parametry definicji dokumentu i definicji relacji decydujące o tym, w jaki sposób ma być ustalana waluta płatności i waluta pozycji podczas wystawiania dokumentu oraz jego generowania w relacji do innego dokumentu.
- Umożliwiono opcjonalne drukowanie form płatności na paragonie fiskalnym drukowanym na drukarce typu Elzab.
- Zmieniono układ folderów modułu Handel. Nowy układ jest dostępny z nowym interfejsem.
· Zmodyfikowano raport Zapotrzebowanie i koszt kompletacji wg dok. (zapotrzebowanie i koszt kompletacji wg dok.aspx) dostępny z poziomu dokumentu zamówienia. Dodano parametr z umożliwiający wybór, czy raport ma pokazywać zapotrzebowanie dla wszystkich pozycji dokumentu, czy tylko dla pozycji jeszcze niezrealizowanych.
· Zmieniono działanie raportu HandelZestawieniaObroty wg towarów: „Obroty wg kontrahentów – szczegóły”. Obecnie raport pokazuje obroty dla każdego kontrahenta zgrupowane wg towarów.
· Zmodyfikowano działanie mechanizmu pobierającego symbol kraju pochodzenia i przeznaczenia towarów na pozycje dokumentów. Do tej pory w obu przypadkach korzystano z ustalonej listy krajów zdefiniowanej w systemie, po zmianie natomiast w tych przypadkach, gdzie jest to dozwolone przepisami, użytkownik może wybrać również definicję kraju dodaną własnoręcznie do odpowiedniej tabeli.
· Wprowadzono następujące reguły edycji tabeli VAT dokumentu (dostępnej po włączeniu opcji 'Edycja stawek VAT’): po edycji kwoty VAT wylicza się brutto jako N+V, jeśli dokument jest od netto, albo netto jako B-V, jeśli jest od brutto.
· Ujednolicono algorytm wyliczania tabeli VAT dla dokumentów handlowych.
· Zmodyfikowano działanie zamienników towaru. Lista zamienników towaru uwzględnia relacje zamienników do ich zamienników, Czyli jeśli towar A ma zamiennik B, a towar B ma zamiennik C, to na liście zamienników towaru A będą widoczne B i C. Zamienniki można pobierać na dokument na 2 różne sposoby: uzupełniając brakującą ilość towaru podstawowego zamiennikami albo zamieniając towar podstawowy w pełnej ilości, czyli zastępując go zamiennikami. Listę zamienników można otwierać z poziomu cennika dla zaznaczonej pozycji.
· Układ kontrolek w oknie pozycji dokumentu został zmieniony. Dodano kontrolkę z ceną po rabacie. Kolejność kontrolek odpowiada w większym stopniu logice obliczeń ceny i wartości w pozycji dokumentu.
· Umożliwiono dołączanie zaliczek (wpłat) do zamówienia w sytuacji, gdy zamówienie ma płatności, ale nierozliczane, czyli w definicji zaznaczono „Tylko plan spłat”.
· Zmieniono działanie mechanizmu tworzenia nazwy pozycji na wydruku dla dokumentów tworzonych w relacji. Dotychczas, w takich sytuacjach nazwa ta była zawsze tworzona według ustawień z zakładki Wydruki definicji dokumentu nadrzędnego, obecnie zaś jest to uzależnione od opcji wybranej na definicji dokumentu podrzędnego – nazwa jest tworzona jak poprzednio tylko dla tych opcji, w których pełna nazwa pozycji zawiera pole Nazwa, dla pozostałych zaś – według definicji dokumentu podrzędnego.
· W ramach zmian w mechanizmie przenoszenia walut w relacji między dokumentami usunięto parametr relacji WalutaPozycjiJakDokumentu, a jego działanie zastąpiono ustawieniem 'Z definicji podrzędnego’ parametru 'Waluta pozycji’.
· Funkcjonalność dostępna na licencji Faktur Złotych została rozszerzona o mechanizm Umów Cyklicznych (Fakturowanie na podstawie umów).
· Zmieniono standardowe ustawienie relacji UC->FV i UD->FV dotyczące przenoszenia danych kontrahenta na fakturę. Obecnie dane są pobierane z kartoteki kontrahenta, a nie z umowy.
· Poprawiono szybkość otwierania zakładki Faktury na dokumencie umowy cyklicznej/umowy dostawy.
· Poprawiono inicjowanie się wartości na fakturach końcowych powstałych z zaliczki, w przypadku gdy na definicji faktury wymuszone jest wskazanie partii. Teraz wartości na fakturze końcowej ze wskazaniem partii inicjują się analogicznie jak na fakturach bez wskazania partii.
· Zmodyfikowano działanie systemu w sytuacjach, gdy na pozycji faktury edytowano cenę lub rabat, a następnie zmieniono towar. Do tej pory system w takim przypadku nie aktualizował tylko edytowanej ceny, obecnie nie aktualizuje zarówno ceny, jak i wysokości rabatu.
· W konfiguracji przeceny okresowej dla grupy kontrahentów zmodyfikowano sposób wyboru cechy. Do tej pory na liście cech możliwych do wybrania pojawiały się wszystkie zdefiniowane dla kontrahenta, obecnie dostępne do wyboru są wyłącznie cechy grupujące.
· Zmodyfikowano wydruki dokumentów sprzedaży. Obecnie drukowane są na nich historyczne dane wystawcy, czyli dane aktualne w dniu wystawienia dokumentu.
· W związku ze zmianami w rozliczaniu zaliczek zmodyfikowano działanie parametru 'Sposób przenoszenia zaliczki’ na zakładce Pozostałe definicji dokumentu, uzależniając dostępność opcji od kierunku zaliczki. Z tych samych przyczyn usunięto również parametr 'Możliwość tworzenia wielu dokumentów końcowych do dokumentów zaliczkowych’ z zakładki Ogólne opcji modułu Handel.
· Zmieniono sposób pobierania kursu waluty na korektę. Obecnie jest on pobierany wprost z dokumentu korygowanego. Dotychczas był pobierany z tabeli kursów według daty dokumentu korygowanego.
· Udostępniono funkcjonalność opiekuna kontrahenta w module Handel dla operatora z licencją 'Złoty Handel’.
- Poprawiono działanie parametru „Inicjuj serię na dokumencie z kodu operatora”. W niektórych przypadkach seria kopiowała się z dokumentu nadrzędnego na podrzędny, mimo że na podrzędnym parametr „Inicjuj serię na dokumencie z kodu operatora” nie był zaznaczony (np. ZO-FV). Aktualnie występowanie serii w numeracji jest uzależnione wyłącznie od ustawienia parametru „Inicjuj serię na dokumencie z kodu operatora”.
- Wprowadzono opcjonalną kontrolę unikalności kodów wagowych (GTIN13).
- Zmodyfikowano wyświetlanie danych w oknie pojawiającym się przy zatwierdzaniu zamówienia w przypadku, gdy dołączane jest do niego KP.
- Poprawiono błąd, który powodował iż dla towarów biorących udział w nierabatowanej przecenie okresowej, możliwe było przy wystawianiu dokumentu handlowego przypadkowe wprowadzenie rabatu dla pozycji z takim towarem. Aby zaradzić takim sytuacjom, dla pozycji dokumentu handlowego dodano flagę BezRabatu, której ustawienie determinuje, czy dozwolone jest wprowadzenie rabatu dla danej pozycji.
- Poprawiono błąd wyświetlania informacji o rozliczeniu zamówienia w przypadku, gdy w relacji włączono wartościowe rozliczanie usług. W takim przypadku po częściowym zrealizowaniu zamówienia na liście zamówień wyświetlana była niewłaściwa informacja o pełnej realizacji.
- Wprowadzono następujący mechanizm zmiany formy płatności w zatwierdzanym dokumencie: Jeśli zatwierdzany dokument ma jedną płatność i w oknie zapłaty zostanie wybrana inna forma zapłaty, niż przypisana do płatności, forma płatności w dokumencie zmienia na taką, jak forma zapłaty.
- Poprawiono problem ze zmianą jednostki na kartotece towarowej (czynności/narzędziowe/ustaw jednostkę), jeśli kartoteka ta miała zamiennik do innego towaru w innej jednostce.
- W konfiguracji dodano pola dla domyślnych danych wypełniającego deklaracje Intrastat (Narzędzia/Opcje/Handel/Deklaracja Intrastat, sekcja Domyślne dane wypełniającego deklarację). Po przeliczeniu dokumentu deklaracja zostanie uzupełniona domyślnymi danymi.
- Poprawiono błąd w działaniu czynności 'Zmień walutę dokumentu i cen’, który skutkował w pewnych przypadkach niewłaściwym wyliczeniem wartości dokumentu (powstawały groszowe rozbieżności).
- Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli tworzono dokument kompletacji wg receptury i w magazynie nie było wystarczającej ilości składników mających zamienniki, nie pojawiało się okno wyboru zamienników.
- Poprawiono błąd rezerwacji, który powodował, iż w pewnych sytuacjach przeniesienie zatwierdzonego dokumentu do bufora i zmiana towarów na pozycjach uniemożliwiała jego ponowne zatwierdzenie.
- Poprawiono błąd uniemożliwiający ponowne dodanie pozycji dokumentu handlowego z tym samym towarem po jej wcześniejszym usunięciu, jeśli dokument był zapisany do bufora.
- Poprawiono błąd, który w rzadkich przypadkach mógł powodować że dla korekty faktury dostawy powstawała przy wyliczeniu tabelki VAT różnica groszowa, która następnie poprzez mechanizm Business Integrity uniemożliwiała usunięcie takiego dokumentu.
- Skorygowano usterkę, w wyniku której dla wielostronicowych wydruków dokumentów sprzedaży, w nagłówku kolejnych stron zawsze widniało słowo 'Faktura’, niezależnie od rodzaju wystawionego dokumentu.
- Poprawiono błąd pojawiający się, gdy podczas generowania wydruku 'Obroty w magazynach wg. kontrahentów’ w filtrze nie było wybranego magazynu.
- Poprawiono błąd, który w sytuacji, gdy na fakturze zaliczkowej wprowadzonych było kilka pozycji z tym samym towarem, a stan towaru był mniejszy niż łączna ilość na pozycjach, uniemożliwiał wystawienie faktury rozliczającej zaliczkę nawet na dostępną część zamówienia.
- Poprawiono błąd, który uniemożliwiał poprawne wystawienie większej ilości korekt do jednej faktury zaliczkowej.
- Poprawiono błąd polegający na tym, że wykonanie czynności „Zmień pozycje zatwierdzonego dokumentu” powodowało przestawienie stawki VAT pozycji na bieżącą z kartoteki towaru.
- Poprawiono błąd, który w incydentalnych przypadkach pozwalał na wygenerowanie deklaracji Intrastat ze zbyt długim opisem pozycji.
- Poprawiono błąd, który dla faktury zaliczkowej w walucie rozliczonej częściowo fakturą końcową uniemożliwiał wystawienie kolejnej faktury na pozostałą część zaliczki.
- Zmieniono domyślne ustawienie sposobu obliczania VAT w dokumencie podrzędnym w relacjach ZK->PO, FV->WO na „wg podrzędnego”. Sposób liczenia VAT w dokumentach kaucji powinien być niezależny od sposobu liczenia VAT na dokumencie nadrzędnym.
- Zmodyfikowano zachowanie okna na zatwierdzenie dokumentu w sytuacji, gdy dany operator nie ma wybranej domyślnej ewidencji płatności gotówkowej. Do tej pory w takim wypadku pole wyboru kasy inicjowało się puste, obecnie będzie tam podpowiadana domyślna ewidencja ustawiona dla płatności w opcjach modułu Handel.
- Poprawiono błąd, który podczas wystawiania dokumentów przesunięcia magazynowego z włączonym wskazaniem partii towaru powodował zawieszenie a następnie zamknięcie systemu, jeżeli dokument przesunięcia był podrzędnym w relacji.
- Poprawiono błąd, który powodował iż dokumenty korekt wydań do kompletacji (KKPLW) trafiały do ewidencji dokumentów z zerową wartością.
- Poprawiono dwujęzyczny wydruk paragonu – w nagłówku brakowało nazwy dokumentu w języku angielskim, widniał tam jedynie numer.
- W przypadku, jeżeli dokument kompletacji (KPL) ma dopuszczone wprowadzanie kontrahenta – poprawiono przenoszenie kontrahenta na dokumenty KPLP i KPLW. (Uwaga – dokumenty KPLP i KPLW również powinny mieć ustawioną możliwość wprowadzania kontrahenta).
- Poprawiono zachowanie systemu w sytuacji, gdy na dokumencie podrzędnym wystawianym z relacji (np. ZO -> FV) zostało włączone wskazanie partii towaru, a na dokumencie nadrzędnym tego wskazania nie ma. Do tej pory konfiguracja taka automatycznie podnosiła okno wskazania partii dla każdej pozycji kopiowanej w relacji, co w efekcie powodowało problem przy kopiowaniu pozycji z usługami, obecnie pozycje te są przez mechanizm pomijane.
- Poprawiono błąd, który w niektórych przypadkach powodował iż niemożliwe było zatwierdzenie poprawnie wystawionych dokumentów, rozliczających faktury zaliczkowe. Problem był spowodowany błędnie naliczanymi różnicami groszowymi w kwotach VAT między dokumentem handlowym a dokumentem ewidencji.
- Poprawiono błąd, który uniemożliwiał prawidłowe otworzenie kartoteki towaru w sytuacji, gdy na ów towar obowiązywała w danym momencie więcej niż jedna aktywna przecena okresowa.
- Poprawiono drukowanie masy jednostkowej w specyfikacjach transportowych. Masa jednostkowa jest wyliczana na podstawie masy całkowitej i ilości towaru, a nie pobierana z karty towaru.
- Zablokowano możliwość ponownego przenoszenia do bufora korekt przychodów, w sytuacji gdy korygowane zasoby zostały później rozchodowane dokumentem z marżą zerową. Postępowanie takie generowało niezgodności między wartością zasobów a obrotami.
- Do modułu faktury złote dodano obsługę umów cyklicznych i dostawy wraz z fakturowaniem (analogicznie jak w handlu złotym).
- Zmodyfikowano działanie relacji w przypadku ustawienia parametru „Ilość i wartość, usługi tylko wg wartości” (definicja dokumentu – zakładka Relacje, Szczegóły, zakładka Zachowanie). W przypadku, gdy na definicji dokumentu (np. OO ) ustawiony został parametr na zachowaniu relacji „Ilość i wartość, usługi tylko wg wartości” , po utworzeniu dokumentu z kilkoma pozycjami towarowymi i usługowymi, przekształceniu takiego dokumentu do dokumentu podrzędnego (np. ZO) z zaznaczeniem wyłącznie towarów, bez usług, przy próbie zatwierdzenia dokumentu podrzędnego (ZO) pojawiał się komunikat błędu. Po zmianach można bez problemu przekształcić i zatwierdzić dokumenty.
- Poprawiono błąd, w wyniku którego dla specyficznych sytuacji pola kraj pochodzenia i kraj przeznaczenia towarów na pozycji dokumentów nie miały wpisanej żadnej wartości.
- Poprawiono wydruk Sprzedaż English. Problem polegał na tym, że na dokumentach korekt wydruk nie reagował na ustawienia parametrów Lista pozycji przed korektą / po korekcie zawiera tylko pozycje korygowane, które znajdują się na definicji dokumentu.
- Przywrócono działanie systemu, które powoduje iż dla dokumentu przyjęcia magazynowego z pozycjami w walucie, zmiana daty kursu waluty wymusza każdorazowo przeliczenie wartości dokumentu. Przez pewien czas mechanizm ten nie działał i zmiana daty kursu na dokumencie nie powodowała przeliczenia wartości.
- Poprawiono wydruk TXT dla dokumentów magazynowych – jeżeli dokument zawierał większą ilość pozycji, to na pierwszej stronie wydruku znajdował się jedynie nagłówek, zaś lista pozycji zaczynała się dopiero na stronie drugiej. Obecnie pozycje są drukowane już bezpośrednio pod nagłówkiem.
- Poprawiono błąd, który powodował iż na fakturach wewnątrzwspólnotowych koszt usługi nie podwyższającej kosztu towaru był niepotrzebnie wykazywany na zakładce UE dokumentu.
- Poprawiono błąd, który występował przy wystawianiu korekty stawki VAT dla faktur walutowych, które powstały w relacji z faktur zaliczkowych. Dla określonych wysokości cen pozycji i kursów waluty, w tabelce VAT dokumentu wyliczane były zbędne różnice groszowe dla wartości netto.
- Poprawiono mechanizm dołączania faktur zaliczkowych do dokumentu faktury końcowej. Problem pojawiał się w przypadku dodawania kilku faktur zaliczkowych jednocześnie.
- Zmieniono sposób wyliczana wartości dokumentu magazynowego generowanego z handlowego w przypadku, gdy na handlowym występują waluty obce. Wartości na dokumencie magazynowym są przeliczane po zmianie kursu na handlowym.