Moduł Handel systemu enova przeznaczony jest do zarządzania działalnością handlowo – magazynową firmy. Pozwala on zarówno na ewidencję i zarządzanie dokumentami handlowymi typu faktury, paragony, korekty, jak i gospodarkę magazynową przy pomocy dokumentów PZ, WZ, RW, PW, itp. Moduł enova Handel pozwala także ewidencjonować oferty i zamówienia oraz automatycznie przetwarzać je na dokumenty faktur i magazynowe. Podobnie jak i pozostałe elementy systemu wyposażony jest w rozbudowaną konfigurację, za pomocą której dostosowujemy program do specyficznych wymagań Użytkownika.
Moduł Fakturowanie zapewnia obsługę w zakresie ewidencjonowania dokumentów sprzedaży, towarów oraz usług. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania własnych dokumentów sprzedaży (tylko w wersji Złotej i Platynowej Handlu, nie dotyczy samego fakturowania). Dokument sprzedaży umożliwia podział płatności, wprowadzając różne formy, terminy a nawet płatników. Szeroki zakres filtrowania informacji daje Użytkownikowi znaczące możliwości analizowania danych dotyczących sprzedaży. Numeracja dokumentów jest definiowana przez Użytkownika. Po zainstalowaniu programu oraz założeniu nowej bazy danych, standardowo zainicjowana konfiguracja modułu enova Handel / Faktury pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy.
program enova – fakturowanie rejestr dokumentów |
FAKTURY ENOVA – Zmiany w konfiguracji pozwalają na pracę z wieloma magazynami. Konfiguracja poszczególnych magazynów określa zachowanie programu w przypadku wystąpienia stanów ujemnych towaru. Domyślnie system nie zezwala na występowanie stanów ujemnych, ale dopuszczalne jest ich zaistnienie poprzez odpowiednią konfigurację.
Możliwe jest definiowanie własnych jednostek oraz przeliczników pomiędzy nimi. Rozbudowany mechanizm definiowania pozwala utworzyć dowolnie wiele cen, które dzięki programowalnym algorytmom pozwalają obsłużyć skomplikowane przypadki.
Poza standardowymi, system enova umożliwia tworzenie własnych dokumentów, dostosowując ich obieg do potrzeb firmy. Pomiędzy różnego typu istniejącymi i nowo definiowanymi dokumentami (faktury, WZ itp.) możliwe jest definiowanie relacji (zależności pomiędzy nimi), które opiszą i zautomatyzują obieg dokumentów handlowo-magazynowych.
Moduł fakturujący enova Faktury umożliwia wprowadzanie dokumentów sprzedaży i dokumentów korygujących bez gospodarki magazynowej. Moduł posiada również wstępną konfigurację pozwalającą szybko i łatwo rozpocząć pracę z programem.
program enova dekretacja faktury |
W module sprzedaży generowane są następujące dokumenty:
- faktury,
- faktury do paragonu,
- paragony,
- faktury korygujące,
- rachunki,
- rachunki korygujące.
Moduł Ewidencji Środków Pieniężnych, uzupełniający funkcjonalność Faktur, dostarcza informacji o stanie rozrachunków z kontrahentami i stanie finansowym przedsiębiorstwa w oparciu o dokumenty sprzedaży. Bogaty wachlarz raportów pozwala analizować efektywność działań handlowych. Podstawowe funkcje to: generowanie list i dokumentów sprzedaży, tworzenie kart towarowych i usługowych, definiowanie cen i tworzenie cenników, przechowywanie informacji o kontrahentach, bankach i urzędach. Program prowadzi ewidencję rozrachunków (z uwzględnieniem kompensat), posiada całą gamę dokumentów związanych z rozrachunkami z kontrahentami typu: noty odsetkowe, ponaglenia zapłaty, przelewy (w tym przelewy elektroniczne). System filtrów definiowanych przez Użytkownika zapewnia duże możliwości w zakresie sporządzania zestawień i pozyskiwania w dowolnym momencie informacji istotnej dla Użytkownika.
faktura kosztowa w programie enova |
W konfiguracji zdefiniowane zostały następujące elementy:
- faktury zakupu,
- sprzedaży oraz dokumenty korygujące,
- automatycznie generowane dokumenty PZ, WZ,
- inne dokumenty magazynowe: RW, PW,
- inwentaryzacja, strata, nadwyżka,
- obsługa paragonów oraz drukarek fiskalnych,
- dokumenty ofert i zamówień automatycznie tworzące faktury,
- obsługa procesu kompletacji produktu,
- definicje cen pozwalające na automatyczne naliczanie procentowego narzutu i marży ceny towaru,
- współpraca z rozbudowanym modułem Ewidencji Środków Pieniężnych,
- współpraca z Ewidencją Dokumentów pozwalająca na pełne księgowanie dokumentów handlowych i magazynowych.
FAKTURY SPRZEDAŻY
kartoteka kosztów |
Zakładka formularza konfiguracyjnego Sprzedaż gromadzi definicje dokumentów handlowych, a także udostępnia definicję dokumentu magazynowego WZ. Umieszczone też na niej zostały 2 dodatkowe parametry konfiguracyjne. W skład dokumentów handlowych wchodzą: FV (Faktura sprzedaży) – dokument sprzedaży tworzący automatycznie WZ, jego ceną domyślną jest cena Hurtowa, wartość VAT liczona od netto, FF (Faktura fiskalizowana) – dokument sprzedaży tworzący automatycznie WZ, jego ceną domyślną jest cena Detaliczna, wartość VAT liczona od brutto. Zatwierdzenie drukuje paragon z drukarki fiskalnej, PAR (Paragon) – dokument sprzedaży tworzący automatycznie WZ, nie wymaga kontrahenta, domyślną jest cena detaliczna brutto, VAT liczony od brutto, zatwierdzenie drukuje paragon z drukarki fiskalnej. Do dokumentu możemy wystawić fakturę FVP. Korekty możliwe tylko poprzez korektę FVP, FVP (Faktura do paragonu) – dokument jest kopią paragonu, wymaga wprowadzenia kontrahenta, posiada możliwość edycji daty wystawienia RACH (Rachunek) – definicja jest zablokowana, korzystanie z tego dokumentów wymaga zdjęcia blokady. Pozycje liczone w cenach brutto, nie liczy VAT, FZAL (Faktura zaliczkowa) – dokument rejestrujący dane przyszłej transakcji, jego wartość może być pomniejszona do wartości zaliczki, VAT płacony tylko od wartości zaliczki. Nie tworzy WZ, posiada możliwość przekształcenia do FV, której wartość będzie stanowiła różnicę między wartością transakcji a wartością zaliczki. Dokument nie jest fiskalizowany, FPRO (Faktura pro forma) – dokument pomocniczy dotyczący przyszłej transakcji. Nie jest dostępny w module Ewidencji Dokumentów, nie generuje płatności i nie wpływa na stan magazynu, WZ (Wydanie zewnętrzne) – powstaje automatycznie z odpowiednich ww. dokumentów handlowych. W stosunku do nich jest dokumentem podrzędnym, co oznacza, że do niego kopiowane są pozycje (towarowe) dokumentów handlowych. Domyślną ceną jest Hurtowa w przypadku bezpośredniego wystawiania tego dokumentu. Jeśli powstaje z dokumentu handlowego, ceną dla pozycji jest cena z dokumentu handlowego (nadrzędnego).
FAKTURY ZAKUPU
W programie ENOVA zgromadzono definicje 3 dokumentów: ZK (Zakup) – rejestruje zakup z płatnością w PLN i automatycznie tworzy PZ (dokument nadrzędny w stosunku do PZ), ZZAL (Zakupowa faktura zaliczkowa) – rejestruje własną zaliczkę do transakcji, PZ (Przyjęcie zewnętrzne) – wprowadza towar do magazynu, jest automatycznie tworzony przez ZK (dok. Podrzędny w stosunku do ZK). Zamieszczone parametry są przeciwstawne: Z faktury zakupu automatycznie tworzony jest PZ – ustawienie aktywne Z PZ ręcznie generowana jest faktura zakupu – ustawienie nieaktywne. Należy włączyć tylko, gdy wszystkie dostawy przyjmujemy PZ-tami, a faktury zakupu rejestrowane są później.