ENOVA Handel – zmiany w wersji: 8.1.4372 z dnia 2011-12-21
Wprowadzono możliwość zmiany lub aktualizacji danych kontrahenta na zatwierdzonym dokumencie. W menu Czynności znajduje się polecenie Zmień kontrahenta, funkcję można również wywołać za pomocą skrótu klawiaturowego Shift+F11.
Czynność jest dostępna pod warunkiem, że dokument jest zatwierdzony, nie ma żadnej nierozliczonej płatności do dokumentu, nie jest to dokument z zarejestrowaną zapłatą nieodroczoną, dokument w Ewidencji dokumentów jest w buforze.
Zmiana kontrahenta nie uruchamia żadnych mechanizmów przeliczających, które wywoływane są w przypadku zmiany kontrahenta na dokumencie znajdującym się w buforze.
Użycie tej czynności spowoduje zmiany także na dokumencie w ewidencji dokumentów oraz płatnościach związanych z danym dokumentem pod warunkiem, że podmiotem płatności będzie ten sam kontrahent.
Zmiana kontrahenta na tego samego, ale po modyfikacji danych na karcie kontrahenta, spowoduje aktualizację danych na dokumencie.
Jeśli na dokumencie Kontrahent i Odbiorca jest ten sam, to zmianie ulegnie zarówno kontrahent jak i Odbiorca.
Domyślnie prawo do czynności zmiany kontrahenta zostało zablokowane dla wszystkich ról z wyjątkiem Administratora.
Uwaga: Zmiana kontrahenta na jednym dokumencie nie powoduje zmian na dokumentach powiązanych relacją. Przykładowo zmiana kontrahenta na fakturze nie spowoduje zmian na powiązanym relacją dokumencie magazynowym, podobnie nie zmieni się także w takiej sytuacji kontrahent na dokumencie zamówienia, jeśli z niego tworzona była faktura.
Rozszerzono funkcjonalność inwentaryzacji. W definicji dokumentu dodano parametr „Blokada operacji na inwentaryzowanych towarach”. Ustawienie parametru na tak skutkuje tym, że jeśli dany towar znajduje się w niezatwierdzonej inwentaryzacji, to nie można wykonywać na nim operacji przychodu/rozchodu w magazynie, którego dotyczy inwentaryzacja. Dodatkowo pozycja inwentaryzacji inicjowana jest z ilością 0 a nie 1 jak dotychczas. Zmieniono ponadto regułę dotyczącą powielania towarów w inwentaryzacji. Towar może wystąpić wielokrotnie w danej inwentaryzacji, ale nie może wystąpić jednocześnie w dwóch niezatwierdzonych dokumentach inwentaryzacji.
W generatorze zamówień dodano opcję umożliwiającą uwzględnianie zamienników przy obliczeniu stanu dostępnego.
Udostępniono wybór kodu rodzaju transakcji na pozycji dokumentu. Dotychczas w pozycjach był on zawsze zgodny z kodem z nagłówka dokumentu.
- W pozycji dokumentu i jego korekty dostępny jest do edycji kod rodzaju transakcji.
- Jeśli w definicji korekty nie ustalono rodzaju transakcji, w pozycji korekty zmienia się on automatycznie na ‘21’ w przypadku, gdy ilość zostanie zmniejszona w stosunku do korygowanej (korekta na minus).
- Pozycja korekty z kodem transakcji ‘21’ będzie uwzględniana w deklaracji przeciwnej.
- Pozycja korekty z każdym innym rodzajem transakcji będzie uwzględniana w deklaracji zgodnej z rodzajem dokumentu korygowanego.
- Poprzez zmianę rodzaju transakcji w pozycji operator może zdecydować, czy ma ona być uwzględniona w deklaracji zgodnej, czy przeciwnej.
Dokonano drobnej modyfikacji wydruków ilościowych dokumentów magazynowych w zakresie nazw kolumn.
Zmodyfikowano wydruk Specyfikacji transportowej dostępny dla dokumentów magazynowych. W przypadku wykorzystywania mechanizmu opakowań kaucjonowanych, w dolnej części raportu, poniżej podsumowania ilości, dodatkowo będzie prezentowana tabela z podsumowaniem wykorzystanych opakowań.
Wprowadzono poprawkę do wydruków zamówień i dokumentów magazynowych, dzięki której jeśli na pozycji dokumentu cena podana jest w walucie, to jej wartość na wydruku również jest wyrażona w walucie.
Umożliwiono generowanie zbiorczej faktury z dokumentu magazynowego i korekty innego dokumentu magazynowego. Dotychczas można było uzyskać taki dokument wystawiając fakturę do dokumentu magazynowego i dołączając do niego korektę. Obecnie można to zrobić wprost z listy po zaznaczeniu obu dokumentów.
Poprawione funkcje
Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli na liście dokumentów MM ustawiono filtr na kontrahenta, to inicjował się on również na dokumentach MMW/MMP, choć wg definicji dokumenty te nie mają kontrahenta.
Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli wystawiono dokument bez płatności, następnie w jego definicji włączono generowanie płatności, to wcześniej wystawionego dokumentu nie można było już przenieść do bufora.
Poprawiono generowanie KWZ2, które powstają automatycznie w wyniku korekty faktury zbiorczej FV2 w odwróconym obiegu (kilka WZ2 do zbiorczej FV2 i potem korekta). Problem występował tylko w przypadku, gdy na definicji relacji WZ2–>FV2 włączona była agregacja pozycji wg ceny.
Zmodyfikowano działanie kompletacji pod kątem uwzględniania zamienników. Obecnie wybór zamienników działa również podczas generowania dokumentu KPL z innego dokumentu.
Poprawiono problem z błędnie generującymi się KWZ, powstającymi w wyniku korekty FV. Problem pojawiał się tylko w przypadku gdy FV miała kilka podrzędnych WZ.
Poprawiono problem z zatwierdzaniem KFV ilościowej w przypadku, gdy FV miała kilka podrzędnych WZ.
Zmodyfikowano pod kątem sprawdzania uprawnień działanie weryfikatora dokumentów rozchodowych używanego w przypadku stosowania zamówień algorytmicznych (trzecie ustawienie w konfiguracji zamówień). W szczególnych przypadkach, kiedy zdefiniowanych było więcej dokumentów zamówień, a operator nie miał praw do wszystkich definicji, przy weryfikacji na dokumentach rozchodowych pojawiał się błąd uprawnień.
Poprawiono mechanizm zaznaczania pozycji na oknie pośrednim z wyborem partii, które pojawia się przy przekształcaniu dokumentu nadrzędnego do podrzędnego. W szczególnych specyficznych przypadkach występował problem z zaznaczeniem pozycji.
Poprawiono odświeżanie filtrowania list wg kolumny zawierającej worker. Np. lista „Stany magazynowe”, wybrany filtr na nagłówku kolumny „Stan magazynowy: Niepuste”. Po zmianie magazynu, wartości w kolumnie „Stan magazynowy” zostają odświeżone, ale nie zmieniała się zawartość listy (pozostawały te same towary, co poprzednio, niezależnie od stanu na wybranym magazynie).
Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli w definicji FV włączono wybór partii, przy czym według ustawienia w kartach towarów podlegał mu towar A, a nie podlegał towar B, to podczas generowania FV z ZO dla każdego z towarów pojawiało się okno wyboru partii.
Naprawiono dla listy Towarów i usług działanie workerów z gałęzi OstatniaCena, tak aby prawidłowo odwoływały się do aktualnego ustawienia filtra Magazyn.
Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli na pozycji dokumentu zmieniono kraj wysyłki/przeznaczenia, to na kolejnej pozycji kraj nie był inicjowany.
Zmodyfikowano działanie systemu oraz wydruku Specyfikacji transportowej pod kątem przeliczania masy jednostkowej w przypadku stosowania jednostki alternatywnej na dokumencie.
Zmodyfikowano działanie mechanizmu kontroli praw do dokumentów. W pewnych bardziej złożonych sytuacjach, kiedy operator próbował przekształcić dokument, który powstał w relacji z innych dokumentów, pojawiał się komunikat o braku uprawnień do któregoś dokumentu nadrzędnego. Przykładowo, jeśli ktoś wystawił ofertę do odbiorcy (OO), następnie z tej oferty wygenerował zamówienie (ZO), to jeśli inny operator nie miał prawa do oferty (choćby tylko do odczytu), miał prawo przynajmniej tylko do odczytu do zamówienia, to nie mógł przekształcić takiego zamówienia do faktury (FV).
Poprawiono błąd przenoszenia terminu płatności z karty kontrahenta na dokument handlowy. Polegał on na tym, że jeśli w karcie kontrahenta ustawiono fomę zapłaty z atrybutem „nieodroczona” (np. gotówka) i niezerowy termin płatności, to termin ten nie przenosił się na dokument (był ustawiany jako 0 dni).
Poprawiono prezentację wartości dokumentów KWPZ na liście dokumentów w Ewidencji dokumentów.
Poprawiono wyświetlanie wartości dokumentu MM na liście dokumentów w kolumnie Suma.Netto. Problem występował w przypadku gdy na MM było wskazanie partii. Wówczas w wartości dokumentu nie była uwzględniana wartość ostatniej pozycji dokumentu.
Zoptymalizowano działanie sprawdzania zamówień algorytmicznych podczas wystawiania faktury (weryfikacja, czy towar wybrany na fakturze nie znajduje się na niezrealizowanym zamówieniu dla tego samego kontrahenta).